diety Zinnat

Jeżeli zaczniemy się zagłębiać w temat związany ze szczepieniami, to szybko dowiemy się, że proponowane nam są czasami różne ich typy, tak abyśmy mogli sami zdecydować, czym ma być szczepione nasze dziecko. To oznacza, że warto porozmawiać na ten temat z lekarzem, rozwiać wszystkie swoje wątpliwości, a także poznać mocne i słabe strony każdej z propozycji. Obecnie wielu rodziców korzysta ze szczepionki hexa. Co więc ona w sobie ma takiego, że podczas szczepień obowiązkowych, rodzice wolą zrezygnować z darmowych szczepionek i samemu za nie zapłacić?

Podstawowa różnica

Jeśli korzystamy z darmowych szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, a także wzw typu B i polio, to musimy się liczyć z tym, że jednego dnia, raz za razem nasze dziecko otrzyma 3 wkłucia. Oczywiście za każdym razem będzie to inne miejsce i inna kończyna, ale jednak dla dziecka taka sytuacja może się wiązać z dużym stresem. Jeśli chcemy ograniczyć ten stres, a jednocześnie mieć pewność, że zaszczepiliśmy dziecko i w odpowiedni sposób zadbaliśmy o ochronę jego zdrowia, to warto skorzystać ze szczepionki hexa. Posiada ona w sobie połączone wszystkie te antygeny, a to oznacza, że podczas jednego wkłucia, nasze dziecko jest chronione przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, wzw typu B i Hib. Dziecko się mniej stresuje, my spełniamy swój obowiązek i mamy pewność, że wspieramy jego organizm w procesie wytwarzania przeciwciał, które mają je chronić przed ciężkimi chorobami i groźnymi powikłaniami.

Co jeszcze wiemy?

Warto wiedzieć, że z tej szczepionki można korzystać podczas pierwszego szczepienia, jak i uzupełniających, a to oznacza, że znacznie ograniczamy stres u dziecka. Taka szczepionka jest całkowicie bezpieczna i nie musimy się obawiać, że w ten sposób moglibyśmy za bardzo obciążyć organizm dziecka. Jednak pamiętajmy, że nie powinna ona być podawana, jeśli dziecko jest nadwrażliwe na jakieś substancje w niej zawarte, albo występują u niego ostre stany gorączkowe. Jeśli natomiast dziecko ma łagodną infekcję, to po dokładnym przebadaniu przez lekarza, nie będzie żadnych przeciwwskazań do wykonania takiego szczepienia, w ściśle określonym terminie. Oczywiście taka szczepionka hexa, jak i każda inna może wywołać powikłania. Będą one jednak nie groźne, jak chociażby podwyższona temperatura czy obrzęk w miejscu wkłucia. Musimy się również liczyć z tym, że za taką szczepionkę będziemy musieli sami zapłacić, około 200 zł za jedną dawkę. Nie mniej, warto to wziąć pod uwagę, skoro możemy ograniczyć dziecku stres do minimum.