Oilatum Baby krem

Z pewnością wiemy, że w naszym kraju obowiązują da kalendarze szczepień. Jeden to obowiązkowy, dotyczy on wszystkich, którzy nie mają medycznych przeciwwskazań do szczepień, a na jego liście znajdują się szczepionki mające chronić przed chorobami, które są groźne i wywoływać mogą epidemie. Jeśli nie poddamy dziecka tym szczepieniom, to będziemy musieli się liczyć z możliwością zapłacenia grzywny. Z drugiej strony mamy też kalendarz szczepień zalecanych.

Ich nie musimy robić, ale lekarze nam je proponują, abyśmy mogli się chronić przed chorobami, które mogą prowadzić do groźnych powikłań. Wiele z tych szczepień proponowanych jest też dzieciom, aby chronić je przed chorobami, którymi nie jest trudno się zarazić w przedszkolu.

Co jest na liście?

O ile lista szczepień obowiązkowych jest dość długa, o tyle szczepienia zalecane zajmują znacznie mniej miejsca. Jeśli chodzi o dzieci, to między 6 a 24 tygodniem życia możemy zaszczepić je przeciwko rotawirusom.

Jednak musimy tutaj dopilnować, aby pierwszą dawkę tego szczepienia dziecko otrzymało nie później niż w 12 tygodniu życia. Od 2 miesiąca życia możemy także zaszczepić dziecko przeciwko inwazyjnym zakażeniom meningokokami, które mogą prowadzić do zapalenia opon-mózgowych albo sepsy. Warto również pomyśleć, aby dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzież, która jeszcze nie chorowała na tą chorobę, zaszczepić przeciwko wzw typu A. No i od 10 roku życia możemy także zaszczepić przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka HPV.

Co ważne, to chociaż uważa się, że to ostatnie szczepienie jest tylko dla dziewczynek, to tak naprawdę powinno się szczepić również chłopców.

Dla dorosłych również są

Jeśli chodzi o ludzi dorosłych, to im również proponowane są szczepienia zalecane. Będą to szczepienia przeciwko grypie, które należy powtarzać co roku. Mogą się oni również zaszczepić przeciwko pneumokokom.

A jeśli nie byli w dzieciństwie szczepieni przeciwko odrze, śwince i różyczce, to mogą to zrobić jako osoby dorosłe. Tak samo jak mogą się zaszczepić przeciwko ospie wietrznej, jeśli nie chorowali na nią jako dziecko, bo w wieku dorosłym, będą ją przechodzili ciężej. Szczepienia zalecane dla dorosłych to również to, przeciw krztuścowi, błonicy i tężcowi, wzw typu A i wzw typu B, jak i przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Jak widzimy trochę tych szczepień zalecanych jest nam proponowanych.

Mają one chronić nasze zdrowie i warto się nad tym zastanowić. Chociaż warto pamiętać, że za te szczepienia będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.