zespół cieśni kanału nadgarstka poznań Bactroban cena

Jak nie trudno się domyślić, każdy kraj ma swoje wytyczne odnośnie szczepień. Co więcej, musimy też pamiętać, że nie wszystkie choroby występują w każdym zakątku świata. Są choroby, które intensywnie występują w jednym rejonie prowadząc do epidemii, a które jednocześnie praktycznie w ogóle nie występują w innym rejonie świata. To też wymusza konieczność indywidualnego określania, jakie szczepienia będą najlepsze w danym państwie, jak również kiedy powinno się je podawać.

To też oznacza, że przed zagraniczną podróżą, powinnyśmy sprawdzić, czy nie jest konieczne wykonanie dodatkowych szczepień, abyśmy mogli się tam pojawić. Oczywiście to wszystko jest w trosce o nasze zdrowie.

Jak jest u nas?

Jeżeli zastanawiamy się, jak jest w tej kwestii u nas, to powinniśmy wiedzieć, że w Polsce mamy dwa kalendarze szczepień. Jeden jest obowiązkowy, do którego muszą się dostosować wszyscy, którzy nie mają medycznych przeciwwskazań do przyjmowania szczepień.

Są one darmowe, a jeśli nie zostaną wykonane, to może się okazać, że rodzic takiego dziecka, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej i otrzymać wysoką grzywnę finansową. Z drugiej strony mamy również kalendarz szczepień zalecanych. W ich przypadku sami możemy zdecydować, czy chcemy szczepić dziecko czy jednak nie. Jeśli tak, to musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli za takie szczepienia zapłacić z własnej kieszeni, a to może być koszt około 200 – 300 złotych za dawkę.

Jednak pamiętajmy, że są to szczepienia mające chronić przed dość często występującymi i dość niebezpiecznymi chorobami, dlatego warto się nad tym zastanowić.

Co obowiązkowo?

Zastanawiamy się przed jakimi chorobami obowiązkowo powinniśmy się zaszczepić? W Polsce są to szczepionki mające chronić nasze dziecko przed: gruźlicą, odrą, świnką, różyczką, błonicą, krztuścem, polio, pneumokokom, wzw typu B, Hib, czy tężcowi. Dzięki tym szczepieniom udało się mocno ograniczyć występowanie tych chorób, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie je wyeliminować. Dlatego też, warto się poddawać tym obowiązkowym szczepieniom, bo wówczas chronimy nie tylko siebie, ale również te osoby, które z przyczyn medycznych nie mogą być poddane szczepieniom.

Im więcej jest osób, które są odporne na te choroby, tym mniejsza jest szansa, że rozwinie się epidemia i zachorują również ci, którzy nie mieli szansy się przed nimi zaszczepić. Warto sprawdzić listę szczepień obowiązkowych, jak również wytyczne odnośnie czasu ich podawania i ilości dawek. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto porozmawiać z lekarzem.