ergospirometria poznań

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak wygląda pierwsza doba życia dziecka, to zazwyczaj myślimy o jego dokładnym badaniu, umyciu, zważeniu, określeniu ile punktów w skali Apgar otrzymało. Oczywiście na myśl przychodzi nam również pierwszy kontakt z matką, skóra do skóry, jak i pierwsze karmienie. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że w tej pierwszej dobie życia, dziecko również jest szczepione.

Co więcej, nawet niektórzy rodzice mogą sobie nie zdawać z tego sprawy, zwłaszcza jeśli wcześniej skupiali się na samym porodzie i nie sprawdzali, jakim zabiegom będzie poddane ich dziecko.

Czego się spodziewać?

Możemy być tym zaskoczeni, ale jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań medycznych, to nasze dziecko zostanie zaszczepione już w pierwszej dobie życia. Na pewno otrzyma ono szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Takie szczepienie podawane jest każdemu noworodkowi. Nie będzie tutaj miała znaczenia ani jego masa w chwili narodzin, ani to czy urodził się jako wcześniak czy w terminie. Takie szczepienie jest podawane domięśniowo i ma ono zabezpieczyć dziecko przed przejęciem choroby podczas karmienia piersią.

To dlatego, że wiele matek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są one nosicielkami wzw typu B, a to oznacza, że zupełnie nieświadomie mogłyby zarazić swoje dziecko.

Co jeszcze?

W pierwszej dobie życia dziecka, jest jeszcze drugie szczepienie, które musi mu być podane. Jest to szczepienie przeciwko gruźlicy.

Co ważne, o ile szczepienie przeciwko wzw typu B należy jeszcze powtórzyć w dwóch dawkach, o tyle to przeciwko gruźlicy podawane jest tylko raz. Wykonuje się je śródskórnie i podawane jest ono zazwyczaj razem ze szczepionką przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Tutaj jednak istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają możliwość podania szczepionki przeciwko gruźlicy, albo opóźniają ją w czasie, dopóki nie ustaną te przeciwwskazania.

Będzie się do nich zaliczała: zbyt mała waga urodzeniowa nie dochodząco do 2 kilogramów, niedojrzałość noworodka jeśli urodził się przed 32 tygodniem ciąży, określone choroby skóry, poważne wady rozwojowe czy ciężkie urazy okołoporodowe. Dlatego też, tak ważne jest to, aby przed wykonaniem takiego szczepienia dziecko zostało odpowiednio przebadane, tak byśmy mieli pewność, że faktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć tego typu działanie. Warto wiedzieć na co i dlaczego, dziecko otrzymuje pierwsze szczepienia już w ciągu pierwszych 24 godzin życia.

Wówczas łatwiej przyjdzie nam zrozumienie, że to wszystko jest dla jego dobra.