kanał nadgarstka poznań https://medident.pl/rentgen-rtg-zebow-poznan-piatkowo/

Kalendarz szczepień obowiązkowych, to kalendarz do którego muszą się stosować wszyscy rodzice. W przeciwnym razie może się okazać, że zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności karnej i będą musieli zapłacić dość sporą grzywnę, za niewywiązanie się z tego obowiązku. Takie szczepienia obowiązkowe są darmowe, jednak musimy wiedzieć, że jeśli chodzi o niektóre z nich, to w pewnym wieku dziecko jednocześnie musi być zaszczepione przeciwko kilku chorobom, co może oznaczać, że podczas jednej wizyty szczepieniowej, konieczne będą 3 wkłucia.

Jeśli chcemy tego uniknąć ograniczając dziecku stres, to możemy skorzystać ze szczepionek skojarzonych. Niestety, za nie będziemy musieli sami zapłacić.

Jaki mamy wybór?

Kiedy dziecko ma być zaszczepione jednocześnie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, Hib i polio, musimy się liczyć z tym, że korzystając ze szczepionek obowiązkowych bezpłatnych, otrzyma w jednym czasie trzy wkłucia.

Będzie miało wkłucie w obydwie nóżki i rączkę, i chociaż będą to różne miejsca, to wrażliwe dziecko, może cały ten stres mocno przeżyć. Dlatego rodzicom proponowane są szczepionki skojarzone, które mają w sobie wszystkie te bakterie, a to oznacza, że zamiast 3 wkłuć możemy wykonać tylko jedno. Co więcej, możemy wybrać szczepionkę 5 w 1, w której będziemy mieli składniki przeciwko krztuścowi, błonicy, tężcowi, Hib i polio.

Ale możemy zdecydować się na szczepionkę skojarzoną 6 w 1, w której poza wcześniej wymienionymi będziemy mieli jeszcze składniki uodporniające przeciwko wzw typu B, to oznacza, że nasze dziecko będzie mogło wówczas w całym kalendarzu szczepień otrzymać o jedno wkłucie mniej, ponieważ wypadnie mu wówczas szczepienie w 6 – 7 miesiącu.

Co może powstrzymywać?

Z pewnością alternatywa, która pozwala nam na mniejszą ilość zastrzyków, jest bardzo kusząca, zwłaszcza jeśli pomyślimy sobie o tych 3 wkłuciach, które dziecko otrzymuje praktycznie równocześnie. Jedyne co może powstrzymywać rodziców przed wybraniem szczepionek skojarzonych, to ich cena.

W przypadku opcji 5 w 1 będziemy musieli się liczyć z koniecznością wydania 120 – 165 złotych za jedną dawkę. Przy propozycji 6 w 1 cena ta wzrasta i waha się między 160 a 200 złotych. Jednak warto się zastanowić, czy nie lepiej jest wydać te pieniądze i zaoszczędzić dziecku sporo stresu.

Zwłaszcza jeśli wiemy, że mamy dziecko bardzo wrażliwe. Koniecznie zobaczmy jak wygląda sprawa ze szczepieniami skojarzonymi, co zyskujemy i przede wszystkim co zyskuje nasze dziecko. Może się okazać, że te kilkaset złotych to niewielka cena, za oszczędzenie dziecku bólu i stresu.