Są takie choroby, które występują bardzo często i mogą prowadzić do epidemii. Są również takie, które występują stosunkowo rzadko, ale jednocześnie są bardzo niebezpieczne i w krótkim czasie mogą prowadzić do śmierci chorego. Jeśli tylko jest możliwość, to przed jednymi, jak i przed drugimi powinniśmy się bronić za pomocą odpowiednich szczepień. A tym bardziej powinniśmy z tych szczepień korzystać, jeśli mają one chronić nasze dziecko. Dlatego też, zanim poślemy je do żłobka czy przedszkola, powinniśmy się jak najwięcej dowiedzieć o rotawirusach. Wówczas nie powinniśmy mieć w ogóle wątpliwości, czy powinniśmy przeciwko nim zaszczepić nasze dziecko.

Co wywołują?

W pierwszej chwili, słysząc że rotawirusy mogą wywoływać wysoką gorączkę i biegunkę, może nam się wydawać, że nie są one aż tak groźne i nie warto korzystać ze szczepień, które mają przed nimi chronić. Prawda jednak jest taka, że im młodsze dziecko tym groźniejsza może być dla niego taka biegunka. To dlatego, że podczas niej bardzo szybko może dojść do odwodnienia dziecka, a to oznacza, że tego typu sytuacje mogą się zakończyć nawet zgonem. Dlatego też warto zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom, tym bardziej jeśli ma przebywać w dużym skupisku innych dzieci. Bakterie te są przenoszone na brudnych rękach czy przedmiotach, a jak wiemy, dzieci lubią dotykać różnych rzeczy, a później wkładają palce do buzi. To oznacza, że naprawdę łatwo mogą się zarazić bakteriami rotawirusa.

Nie chroni przed chorobą

Jeszcze przed szczepieniem przeciwko rotawirusom, trzeba sobie jasno zdać sprawę z tego, że taka szczepionka nie chroni przed zachorowaniem. Mimo szczepienia dziecko, jak i dorosły, nadal może zachorować na biegunkę, która będzie wywołana tym wirusem. Jednak dzięki szczepieniu przebieg choroby będzie łagodniejszy, biegunka nie będzie aż tak ostra, a co się z tym wiąże, znacznie zmniejszy się niebezpieczeństwo wystąpienia odwodnienia. Co więcej, ponieważ choroba będzie miała wówczas delikatniejszy przebieg, może się okazać, że wystarczy leczenie domowe i nie będzie konieczności leczenia w szpitalu. Warto wiedzieć, że istnieje szczepionka przeciwko rotawirusom. Dzięki niej możemy złagodzić przebieg choroby, a wówczas leczenie będzie polegało na częstym podawaniu płynów w małych ilościach i zapewnienie choremu dużej ilości odpoczynku.

Nie mniej, im mniejsze dziecko tym groźniejsza może być taka biegunka, więc im szybciej skorzystamy z propozycji wykonania takich szczepień, tym będzie lepiej i tym bezpieczniejsze będzie nasze dziecko.