endoproteza stawu biodrowego poznań http://www.gsk.com.pl/Aktualnosc_media/Jak-rozpoznac-i-leczyc-POChP.html?vid=407

Jeżeli myślimy o szczepieniach, to zazwyczaj mamy przed oczami małe dzieci, bo to one zazwyczaj otrzymują co kilka miesięcy różne szczepienia. Może pomyślimy również o starszych szczepiących się przeciwko grypie, albo tych, którzy wyjeżdżają na zagraniczne wycieczki i przedstawienie informacji o przyjęciu odpowiednich szczepień jest konieczna. Jednak warto wiedzieć, że czasami potrzebne są również szczepienia, które będą wykonane przed operacją.

Warto się zapoznać z tym tematem, tak abyśmy mieli pewność, że zdążymy dopełnić wszystkie formalności i spokojnie będziemy mogli się położyć na stole operacyjnym.

Jakie szczepienia?

Zastanawiamy się, jakie szczepienia przyjąć przed operacją? Przede wszystkim przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Pobyt w szpitalu znacznie zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia tej choroby, a to oznacza, że jeśli chcemy zmniejszyć zagrożenie, to powinniśmy się odpowiednio wcześniej zaszczepić.

Jeśli mamy do operacji minimum 6 tygodni, to powinniśmy przyjąć dwie dawki tej szczepionki, które będą podane w odstępie miesiąca. Już po 2 tygodniach od drugiej dawki będziemy mogli mieć wykonaną operację, jednak pamiętajmy, aby doprowadzić sprawę do końca i po 6 miesiącach od pierwszej dawki przyjąć jeszcze jedną, ostatnią. Jeśli mamy do operacji mniej czasu, to lekarz może ustalić dla nas inny tryb szczepienia.

Nie będziemy wówczas chronieni aż tak skutecznie, bo organizm nie wyprodukuje tylu przeciwciał, ale jednak jakaś ta ochrona będzie i też będziemy mogli być spokojniejsi. Co ważne, takie przeciwciała po szczepieniu wzw typu B mogą się utrzymywać przez 5 lat. Dlatego jeśli w tym czasie byliśmy szczepieni przeciwko tej chorobie, to warto sprawdzić, jaki mamy w organizmie poziom tych przeciwciał.

Może się okazać, że będzie on na tyle wysoki, że kolejne szczepienie nie będzie potrzebne.

Lepiej się zabezpieczyć

Oczywiście możemy się nie szczepić i liczyć na to, że choroba nas ominie. Jednak takie szczepienie jest całkowicie bezpieczne, więc chyba lepiej jest wydać trochę pieniędzy i mieć pewność, że nasz organizm będzie dobrze chroniony przed chorobą.

Wspomnieć tutaj również trzeba, że muszą być podane odpowiednie dawki, zgodnie z wytycznymi lekarza, abyśmy mieli pewność, że nasz organizm będzie w stanie wyprodukować chociaż niewielką ilość przeciwciał, które będą nas chroniły. Warto wiedzieć, jakie szczepienia przed operacją powinniśmy przyjąć. Tym bardziej, że w szpitalu bardzo łatwo jest się zarazić niektórymi chorobami, a z pewnością wolelibyśmy tego uniknąć.