diety Bactroban ulotka

Co roku w okresie jesienno – zimowym bardzo wiele osób zaczyna chorować na grypę. Niestety, wiele z tych osób nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, sądząc że mają do czynienia z ostrzejszym przeziębieniem. To oznacza, że zaczynają się oni leczyć na własną rękę, sami próbują dobrać odpowiednie leki. Niestety, takie zachowanie niejednokrotnie prowadzi do ostrzejszego przebiegu choroby, a to z kolei może prowadzić do śmierci. Dlatego też, każdego roku proponowane są specjalne szczepienia przeciwko grypie, dzięki którym zmniejszymy ryzyko zachorowania, a nawet jeśli do tego dojdzie, to będzie ona miała znacznie łagodniejszy przebieg.

Co warto wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że takie szczepienia mogą znacznie ograniczać niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań po grypie. Są one naprawdę groźne, bo nawet jeśli choroba nie skończy się śmiercią pacjenta, to może dojść do trwałych uszkodzeń organizmu, a te z kolei mogą skutkować np. wykluczeniem zawodowym. Co więcej, takie powikłania mogą dotknąć każdego, bez względu na jego wiek czy płeć, a to oznacza, że szczepić powinny się przede wszystkim osoby z grupy ryzyka.

Czyli dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, jak i pracownicy służb społecznych, którzy mają częsty kontakt z różnymi ludźmi, co tym bardziej będzie sprzyjało zachorowaniu na tego wirusa.

Dwa rodzaje wskazań

Tak naprawdę jeśli chodzi o szczepienia zalecane, to warto wiedzieć, że mamy tutaj dwie grupy wskazań. Z jednej strony będą to wskazania indywidualne, kiedy lekarz będzie kazał nam się zaszczepić, ponieważ będziemy należeli do grupy ryzyka. Z drugiej strony mogą to być wskazania epidemiologiczne, które będą wprowadzały zagrożenie, ponieważ przebywamy w określonym środowisku. Do tych pierwszych wskazań będą się zaliczały osoby, które są po przeszczepach, ludzie przewlekle chorzy, czy kobiety w ciąży. Ze względów epidemiologicznych szczepienia proponowane szczególnie dzieciom, osobom starszym, pracownikom służby zdrowia czy szkół, jak również osobom, które przebywają w domach spokojnej starości. To dlatego, że ludzie ci żyją w dużych skupiskach, niejednokrotnie na niewielkiej i zamkniętej przestrzeni, a wówczas przekazywanie wirusa jest znacznie łatwiejsze. Warto pamiętać, że można się zaszczepić przeciwko grypie. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się ryzyko zachorowania na tą chorobę, ale również istnieje szansa, że w razie zachorowania uda nam się uniknąć poważnych powikłań.

Grypa to groźna choroba, która może zaatakować w każdym wieku i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.