alergicznie.net.pl Niquitin Przezroczysty - plastry nikotynowe pomogą ci rzucić palenie w szybkim tempie

Jeżeli chcemy, aby szczepienia dały spodziewany efekt, to musimy się dokładnie stosować do zaleceń lekarzy. To oznacza, że musimy pilnować okresów, w których dane szczepienie powinno być wykonane, jak również ilości dawek, które powinny być podane. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że organizm wytworzy odpowiednią ilość przeciwciał, a co się z tym wiąże, że będzie w stanie się bronić przed chorobą, albo przynajmniej złagodzić jej przebieg, tak żebyśmy nie musieli później zmagać się z ciężkimi powikłaniami. Dlatego też, warto znać kalendarz szczepień, aby wiedzieć, kiedy należy udać się do lekarza.

O czym wiedzieć?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że najwięcej szczepień podawanych jest dziecku zanim ukończy 1 rok życia. Wówczas jest szczepione nie tylko na największą ilość chorób, ale również czas pomiędzy tymi szczepieniami jest stosunkowo krótki i wynosi kilka tygodni. Trochę inaczej cała sprawa zaczyna się przedstawiać w momencie, kiedy dziecko kończy rok. Wówczas szczepienia wykonywane są rzadziej, jednak powinniśmy dopilnować, aby były wykonane w odpowiednim czasie, bo tylko wówczas możemy mieć pewność, że te dawki będą się prawidłowo uzupełniały.

www.art-dance-ekg.com

Co ważne, to muszą być one w niektórych przypadkach podawane aż do 19 roku życia, więc naprawdę powinniśmy dokładnie znać ten kalendarz, jak również mieć wpisane odpowiednie informacje.

Na co szczepić?

Jeżeli chodzi o szczepienia, które trzeba wykonać po ukończeniu przez dziecko roku, to warto wiedzieć, że właśnie wówczas podajemy po raz pierwszy szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce. Następnie powtarzamy ją w wieku 6 lat. Podawana po raz kolejny jest również szczepionka na pneumokoki, jak i mająca nas chronić przed błonicą, tężcem, krztuścem, polio i Hib.

Warto też wiedzieć, że ta przeciwko błonicy i tężcowi, będzie jeszcze powtarzana w wieku 6, 14 i 19 lat. Przeciwko krztuścowi w wieku 16 miesięcy, 6 lat i 14. A przeciwko Hib zostanie podana po raz ostatni w wieku 16 – 18 miesięcy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, kiedy i na co nasze dziecko powinno być teraz szczepione, to powinniśmy zajrzeć do książeczki zdrowia.

Tam powinna znajdować się odpowiednia informacja, a jeśli jej nie ma, to zawsze możemy udać się do lekarza, aby o to zapytać. Warto pamiętać, że szczepienia są bardzo ważne. To oznacza, że dokładnie musimy pilnować wieku dziecka i ilości dawek, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie wzmacniamy jego organizm i ograniczamy do minimum możliwość wystąpienia danej choroby.