stomatolog poznań piątkowo

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że już nawet noworodki otrzymują pierwsze szczepienia. Czasami wydaje nam się, że cały ten cykl rozpoczyna się dopiero gdy dziecko ma dwa miesiące i idzie się z nim do swojej przychodni lekarskiej. A jednak, tak naprawdę dzieci swoje pierwsze dawki szczepień otrzymują już w pierwszej dobie swojego życia, a przynajmniej powinny je w tym czasie otrzymywać. Chyba, że są jakieś konkretne przeciwwskazania, wówczas może się okazać, że lekarz zaleci wykonanie szczepień w późniejszym czasie.

Jakie więc szczepienia i kiedy otrzymuje większość dzieci?

Na samym początku

Od razu po urodzeniu, a z pewnością w pierwszej dobie życia, dziecko powinno mieć wykonane szczepienie przeciwko wzw typu B i drugie na gruźlicę. Warto wiedzieć, że o ile gruźlica jest podawana raz, właśnie w tym najwcześniejszym momencie, o tyle przeciwko wzw typu B, należy je powtórzyć jeszcze kilkakrotnie. Najpierw w 6 tygodniu życia, a następnie w 7 miesiącu życia. Nie mamy się tutaj czego obawiać, ponieważ ta najwcześniejsza dawka składa się z nieżywych elementów wirusa, a to oznacza, że nie mogą one wyrządzić dziecku żadnej krzywdy, a jednocześnie uodparniają go na działanie tego wirusa.

Za to w przypadku szczepienia przeciwko gruźlicy, są to żywe bakterie, ale na tyle osłabione, żeby również nie mogły wywołać w naszym dziecku choroby, ale jednocześnie dawały pewność, że jest ono już na nią uodpornione. Jeśli chodzi o powikłania po takich szczepieniach, to może wystąpić wysoka gorączka, albo zaczerwienienie w miejscu szczepienia. Dzieje się to jednak dość rzadko i nie jest w żaden sposób groźne dla dziecka.

Istnieją również przeciwwskazania

Oczywiście istnieją sytuacje, w których dana szczepionka nie powinna być podana, albo przynajmniej powinna być opóźniona w czasie.

W przypadku wzw typu B może to być nadwrażliwość na składnik preparatu albo choroba, której będzie towarzyszy ła wysoka gorączka. Jednak fakt, że dziecko urodziło się jako wcześniak, takim przeciwwskazaniem już nie będzie. W przypadku gruźlicy, nie należy szczepić dziecka, jeśli ma ciężkie niedobory odporności, matka jest chora na gruźlicę, stan noworodka jest ciężki, doszło do poważnych urazów okołoporodowych, albo noworodek ma ciężkie wady wrodzone. Co więcej, nie możemy tutaj szczepić również dzieci, które podczas urodzenia miały wagę mniejszą niż 2 kilogramy.

Warto wiedzieć, że już w ciągu pierwszych 24 godzin dzieci otrzymują szczepienia. Oczywiście wszystko jest przeprowadzane po uprzednim dokładnym badaniu, a więc możemy być pewni, że dzieci są bezpieczne.