skleroterapia poznań dentysta w Poznaniu stomatolog piątkowo wybielanie zębów najtaniej!

Podczas szczepień bardzo ważne jest to, aby dziecko otrzymywało je w odpowiednim czasie, ale również, żeby dostawało je w odpowiedniej ilości dawek. W przeciwnym razie może się okazać, że to wszystko nie zadziała, a co się z tym wiąże, dziecko nie będzie chronione tak jak być powinno. Dlatego warto zawczasu poznać kalendarz szczepień, tak aby nic nas nie zaskoczyło. Tym bardziej, że mamy do wglądu ten ze szczepieniami obowiązkowymi i zalecanymi, a to oznacza, że warto się zastanowić, z jakich dodatkowych propozycji możemy skorzystać.

www.oswietleniemiasta.pl

Od czego się zaczyna?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że cały cykl szczepień rozpoczyna się od podania szczepionki na gruźlicę i wzw typu B. Te dwie podawane są od razu po urodzeniu. Tak naprawdę jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, to powinny być podane w ciągu pierwszej doby życia dziecka. O ile jednak gruźlica podawana jest raz, o tyle wzw typu B podawane jest jeszcze w 1 i 6 – 7 miesiącu życia. Co więcej, podczas podawania drugiej dawki, jednocześnie też podaje się pierwszą dawkę szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, a kiedy podajemy trzecią dawkę szczepimy też dziecko przeciwko polio.

Dawki przeciwko tym chorobom są powtarzane co 1-2 miesiące, a to oznacza, że na samym początku dziecko dość często otrzymuje szczepienia i po prostu musimy się z tym pogodzić, pamiętając, że to wszystko jest dla jego dobra. Bardzo ważne jest to, abyśmy się trzymali tych terminów, bo tylko wtedy możemy mieć pewność, że uzyska ono odpowiednią odporność i będzie chronione przed wystąpieniem danej choroby.

Później też jeszcze są

Oczywiście kiedy dziecko przestaje być niemowlakiem, kalendarz szczepień jest kontynuowany. Odbywają się wówczas między innymi szczepienia przeciw odrze, różyczce i śwince. Powtarzane są również szczepienia przeciwko polio, jak również przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Co ważne, to szczepienia trwają do 19 roku życia, chociaż później nie są one już tak intensywne i częste, jak to ma miejsce w ciągu pierwszych dwóch lat. Oczywiście, jeśli będziemy korzystać ze szczepień zalecanych, to musimy wiedzieć, że w tym wczesnym okresie będą jeszcze szczepienia przeciwko rotawirusom, meningokokom i pneumokokom, w zależności na co się zdecydujemy. Może się wydawać, że tych wszystkich szczepień jest bardzo dużo. Jednak pamiętajmy, że są one całkowicie bezpieczne, a podane w odpowiednim czasie i ilości, będą chroniły nasze dziecko przed wystąpieniem naprawdę bardzo poważnych chorób, albo przynajmniej mocno ograniczą ich uciążliwość.

Dlatego też, warto korzystać z tych szczepień, w określonym czasie.