leczenie żylaków poznań Panadol Baby opinie

Czasami jest tak, że nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do szczepień, zwłaszcza jeśli nie są one obowiązkowe i nic nam nie grozi, jeśli z nich nie skorzystamy. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nigdy nie możemy mieć pewności, że dana choroba nie dotknie naszego dziecka. Tym bardziej, jeśli będzie ono chodziło do żłobka czy przedszkola, gdzie będzie przebywało w dużym skupisku dzieci, na niewielkiej przestrzeni.

Dlatego też, mimo wszystko warto się jak najwięcej dowiedzieć na temat meningokoków i szczepień, które mają przed nimi chronić. Od tego może zależeć życie naszego dziecka.

Trzeba to zrozumieć

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że meningokoki są bardzo groźne.

Owszem można stwierdzić, że choroby, które są nimi wywołane występują stosunkowo rzadko, jednak pamiętajmy, że kiedy już się pojawią, to są bardzo groźne. W ciągu kilku godzin meningokoki mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, albo do sepsy, a to z kolei może się zakończyć śmiercią naszego dziecka. Nie możemy mieć pewności, że nasze dziecko się nie zarazi, że jest bezpieczne.

Dlatego lepiej skorzystać z możliwości takiego szczepienia na meningokoki, niż później w szpitalu, wyrzucać sobie, że tego nie zrobiliśmy. Tym bardziej, że szczepionki te są całkowicie bezpieczne, a ewentualne powikłania, które mogą się po nich pojawić, takie jak gorączka czy obrzęk w miejscu wkłucia, znikną samoistnie, szybko i nie pozostawią w organizmie dziecka, żadnych długofalowych skutków.

Co trzeba wiedzieć o samym szczepieniu?

Jeśli chodzi o samo szczepienie przeciwko meningokokom, to powinniśmy wiedzieć, że powinno być ono podane już w pierwszym roku życia dziecka.

Następnie powinniśmy pamiętać o tym, aby podawać odpowiednie dawki przypominające, dzięki którym organizm naszego dziecka będzie znacznie lepiej chroniony. Jeśli chcemy zaszczepić dziecko w późniejszym czasie, to powinniśmy dopilnować, aby zostało ono dopełnione jeszcze przed puszczeniem dziecka do żłobka czy przedszkola, ponieważ wówczas zakażenie tym wirusem znacznie wzrasta. Oczywiście należy pamiętać, że są to szczepienia zalecane, a więc musimy za nie sami zapłacić.

To oznacza, że musimy być przygotowani na to, że pojedyncza dawka kosztuje około 200 zł. Jednak warto zainwestować te pieniądze w zdrowie dziecka i wówczas mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby chronić je przed tymi wirusami. Koniecznie zobaczmy jakie szczepienia na meningokoki są nam proponowane i z których powinniśmy skorzystać.

To szczególnie ważne, bo istnieje kilka ich grup, jednak nie wszystkie występują w naszym kraju.