www.1410grunwald.com.pl ergospirometria poznań

Z pewnością słyszeliśmy już o szczepieniach na grypę. Temat ten powraca praktycznie co roku w okresie jesienno – zimowym, kiedy to właśnie odnotowuje się najwięcej zachorowań na tą chorobę. Szczepienia te proponowane są praktycznie wszystkim, bez względu na wiek i płeć, jednak szczególnie zalecane są osobom starszym, dzieciom, pracownikom służby zdrowia i oświaty, a więc tym, którzy mają częsty kontakt z różnymi osobami, przez co szczególnie narażeni są na zachorowanie.

Warto więc jak najwięcej wiedzieć o tym szczepieniu na grypę, tak aby świadomie podjąć decyzję, czy chcemy z niego skorzystać, czy jednak nie.

Ile dawek?

Żeby szczepionka mogła zadziałać, zazwyczaj trzeba ją podawać w odpowiednim czasie i do tego przy zachowaniu odpowiedniej ilości dawek. Jeśli chodzi o szczepienia na grypę, to musimy wiedzieć, że małe dzieci od 6 – 35 miesiąca życia otrzymują zazwyczaj jedną lub dwie dawki, tak samo dzieci od 3 – 8 roku życia, otrzymują 1 lub 2 dawki, ale w większej ilości.

Natomiast dzieci, które ukończyły 9 lat i dorośli otrzymują tylko jedną dawkę. Są one podawane domięśniowo. W przypadku małych dzieci zastrzyk wykonuje się w udo, w przypadku większych dzieci i dorosłych daje się go w mięsień naramienny.

Należy również pamiętać, że podczas pierwszego szczepienia przeciwko grypie podaje się 2 dawki w odstępie nie mniejszym niż 4 tygodnie. Jeśli już wcześniej szczepiliśmy je przeciwko grypie, wystarczy wówczas tylko jedna dawka.

Czy faktycznie chronią?

Zazwyczaj zanim zdecydujemy się na jakieś szczepienia, chcemy mieć pewność, że faktycznie ochronią nas i naszych bliskich przed daną chorobą.

Możemy się zastanawiać na ile skuteczna jest szczepionka przeciwko grypie, skoro trzeba ją powtarzać co roku. Jednak warto wiedzieć, że dzięki niej, zmniejszamy ryzyko zachorowania, jak również niebezpieczeństwo wystąpienia groźnych powikłań. Pamiętać jednak musimy, że to na ile taka szczepionka będzie nas chroniła, zależeć będzie przede wszystkim od: stanu naszego zdrowia, okresu po jakim od szczepienia pojawiła się choroba, typu konkretnego wirusa, który nas zaatakował, jak i wieku w którym jesteśmy.

Nie mniej powikłania po grypie mogą doprowadzić do trwałych i ciężkich zmian w naszym organizmie, więc z pewnością warto się przed tym bronić. Taka szczepionka na grypę ma nas chronić przed ciężkimi i nieodwracalnymi powikłaniami. Warto z niej skorzystać, tym bardziej, że zachorowalność na tą chorobę jest bardzo duża, a to oznacza, że wbrew pozorom, wcale nie jest tak trudno się nią zarazić.