przedwątrobowa żółtaczka u kota objawia się zażółceniem śluzówki

Ponieważ nasza wiedza na temat różnych chorób jest coraz większa, to również coraz lepiej potrafimy się przeciwko nim bronić. Wiemy obecnie, że istnieje przynajmniej 12 grup meningokoków, ale tylko grupy: A, B, C, Y i W-135 są groźne dla człowieka. Co więcej, nie wszystkie występują w tych samych miejscach, więc jeśli wiemy, że w naszym kraju najczęściej chorobę wywołuje grupa B i C, to właśnie przeciwko nim możemy się zaszczepić, zwiększając szansę na to, że uda nam się zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Jednak żeby tak było, na początek musimy zdobyć na ich temat odpowiednią wiedzę.

Kto jest narażony?

Na choroby wywołane meningokokami narażone są przede wszystkim dzieci chodzące do żłobka i przedszkola. Jednak prawda jest taka, że nawet dorośli mogą się nimi zarazić, a to oznacza, że im szybciej skorzystamy z odpowiednich szczepień na meningokoki tym będzie lepiej.

Co prawda znajdują się one na liście szczepień zalecanych, a więc nie są obowiązkowe, jednak ich występowanie, zwłaszcza wśród dzieci, jest na tyle duże, że z pewnością nie powinniśmy się nad nimi zastanawiać. Trzeba jednak wiedzieć, że szczepionki przeciwko meningokokom są różne, w dodatku niektóre działają tylko na typ C, inne na C, W-135 i Y, a jeszcze inne tylko na typ B. Dlatego też, warto pomyśleć, czy chcemy się zaszczepić przeciwko tym wszystkim typom, czy tylko przeciwko typowi B, który najczęściej wywołuje tą chorobę w naszym kraju.

Co musimy jeszcze wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego jak groźne są meningokoki. Chociaż nie występują one u nas aż tak często, to jednak w ciągu kilku godzin mogą doprowadzić do zgonu chorego. Dlatego też, tak ważne jest to, aby szczepić dzieci, bo to one są najbardziej narażone na tą chorobę i to u nich rozwija się ona najszybciej, doprowadzając do różnego rodzaju powikłań.

Podkreślić tutaj należy fakt, że szczepienia na meningokoki są całkowicie bezpieczne, a jeśli pojawiają się jakieś powikłania, to są one zupełnie niegroźne i znikają samoistnie w krótkim czasie. Musimy także pamiętać, że im mniejsze dziecko zostanie poddane takiemu szczepieniu, tym więcej dawek będzie musiało przyjąć, ale też tym szybciej będzie chronione przed wystąpieniem tej choroby. Warto wiedzieć jakie choroby najczęściej występują wśród dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o te mogące prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zgonów.

Wówczas łatwiej będzie nam podjąć decyzję, czy chcemy tutaj skorzystać z listy szczepień zalecanych, czy poprzestaniemy tylko na tej, która zawiera szczepienia obowiązkowe.