prześwietlenie rentgen rtg zębów poznań rtg zębów na Piątkowie w Poznaniu

szczepienia, które możemy przyjąć właściwie w każdym momencie, i ewentualnie wówczas od wieku osoby szczepionej będzie zależało to, ile dawek takiego szczepienia będzie musiała przyjąć. Jednak są również takie szczepionki, które trzeba przyjąć w ściśle określonym czasie, a wszelkie opóźnienia mogą prowadzić do osłabienia organizmu. Co więcej, są również takie szczepienia, które trzeba podać w ustalonym momencie, a jeśli się z nimi spóźnimy, to już nie będziemy mogli ich później podać. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy znali kalendarz szczepień, zwłaszcza tych obowiązkowych, ale i zalecanych, tak abyśmy mieli pewność, że nie przeoczymy żadnego szczepienia, które planowaliśmy podać naszemu dziecku.

Zaczynają się wcześnie

Trzeba wiedzieć, że takie szczepienia, które znajdują się na liście szczepień obowiązkowych podawane są bardzo wcześnie. Już w pierwszej dobie życia, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań szczepi się dzieci przeciwko gruźlicy i wzw B.

Przeciwko tej drugiej kolejne dawki podawane są jeszcze w 2 i 7 miesiącu życia. Od 2 miesiąca życia szczepi się dzieci również przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi i HiB, a także pneumokokom. W 3 miesiącu życia należy zaszczepić dziecko przeciwko polio. Bardzo ważne jest tutaj to, aby zachowywać odpowiednie odstępy między kolejnymi dawkami. W niektórych przypadkach szczepienia muszą być powtarzane przez pewien czas co 2 miesiące, w innych co 3. W dodatku są szczepienia, które wystarczy podać raz, a są takie, które należy powtarzać nawet w odstępie co kilka lat, jeśli chcemy mieć pewność, że zadziałają prawidłowo i faktycznie dobrze będą chroniły organizm przed wirusami.

Im starsze tym mniej

Jak już wiemy pierwsze szczepienie podawane jest w pierwszej dobie życia, ostatnie natomiast w wieku 19 lat. Oczywiście później też można się szczepić przeciwko różnym chorobom, jak chociażby grypa, ale te obowiązkowe szczepienia należy podawać dopóki dziecko nie ukończy 19 roku życia i to ze ścisłym zachowaniem harmonogramu. Tak naprawdę najczęściej dziecko otrzymuje szczepienia dopóki nie ukończy 1,5 roku. Później powtarzają się one już rzadziej, bo w 6, 14 i 19 roku życia. Jednak najważniejsze jest to, abyśmy dokładnie pilnowali tego kalendarza, tym bardziej, że co jakiś czas jest on aktualizowany, więc mając więcej niż jedno dziecko, może się okazać, że każde z nich będzie przyjmowało te same szczepienia w innym okresie życia. Jeżeli szczepienia mają zadziałać, to muszą być podane w odpowiednim momencie i we właściwej ilości dawek.

Dlatego tak ważne jest to, abyśmy dokładnie znali kalendarz szczepień, tych obowiązkowych i zalecanych.