Cholinex

Jeżeli zaczniemy się zagłębiać w zagadnienia związane ze szczepieniami, to z pewnością szybko trafimy na informację, że są szczepienia obowiązkowe i zalecane. Z pewnością dobrze znać różnicę między nimi, bo od tego też może zależeć to, czy zapłacimy karę czy nie. Dlatego też, jeszcze na etapie ciąży powinniśmy zdobyć jak najwięcej informacji na temat szczepień, bo wówczas będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę, tak aby wiedzieć, co jest najważniejsze i co powinniśmy wybierać. Szczepienia mają za zadanie chronić nas przed wieloma groźnymi chorobami, w wielu przypadkach wywiązują się z tego znakomicie, dlatego lepiej, abyśmy mieli o nich jak największą wiedzę.

Czym są szczepienia obowiązkowe?

Powinniśmy na samym początku powiedzieć czym są szczepienia i dokładniej o co chodzi ze szczepieniami ogólnymi. Przede wszystkim szczepienia mają chronić poszczególne jednostki przed występowaniem groźnych chorób, ale jednocześnie też w ten sposób mają chronić całe społeczeństwo, a więc też te osoby, które z jakiegoś powodu nie mogą się zaszczepić np.

uczulenie na jakiś składnik szczepionki. Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym większą ochronę będą miały również te osoby, które szczepić się nie mogą. Szczepienia obowiązkowe to szczepienia, które nie tylko są zalecane, ale wręcz są wymagane przez lekarzy. To oznacza, że powinno być im poddane każde dziecko i każdy nastolatek, według ściśle określonego harmonogramu szczepień. To właśnie on pokazuje, w jakim okresie życia ma być podawane dane szczepienie i ile jego dawek należy przyjąć, aby mieć pewność, że zadziała. Co więcej, jeśli nie zaszczepimy dziecka, szczepieniami z listy obowiązkowej, to będziemy musieli się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

Co wchodzi na tą listę

Jeżeli chodzi o szczepienia obowiązkowe, to warto wiedzieć, że na ich liście znajdują się szczepienia przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, krztuścowi, polio, różyczce, śwince, tężcowi, pneumokokom, błonicy czy odrze. Ponieważ są one obowiązkowe, to udało się wyeliminować wiele z tych chorób i nie zagrażają nam już one w formie epidemii, a co najwyżej mogą się zdarzać ich pojedyncze przypadki. Co więcej, nawet jeśli ktoś zachoruje mimo szczepienia, to choroba będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg. Warto wiedzieć jakie szczepienia są obowiązkowe, a także w jakim wieku dziecko powinno je otrzymywać. Wówczas nie będziemy nimi zaskoczeni i będziemy pamiętali, aby tych terminów pilnować. To ważne, ponieważ wiele z tych szczepionek może uratować naszemu dziecku życie.